dvzet a kzel mltban.Szeretnk egy kis gyermekkori hangulatot teremteni a kzp korosztlynak.Na nem azrt, mert vissza haljtom azokat a "boldog" idket.hanem, mert j volt gyereknek lenni abban a kicsit lassabb vilgban.Kellemes idtltst, nosztalgizst a Retro site - on.(egsz ests filmek,mesk.Pl:Ldas Matyi s ms ifjusgi s tv filmek)
A toprongyos csavarg figurjnak szletse 1914. janur 5-n trtnt, amikor Chaplin belpett a Keystone stdi ruhatrba, s az ismert felszerelsben (sminkben, mozgssal, ruhban) jtt ki onnan.
lete
Filmjeiben nem csak fszerepl volt, sokszor rta, rendezte filmjeit, zent szerzett, vagy producerkedett. Valsznleg Chaplin volt a legkreatvabb, legnagyobb hats szemlyisg a nmafilm vilgban. Munkssga 65 vet hidalt t, a viktorinus korabeli Anglia mulatinak sznpadtl kezdve szinte hallig folyamatosan dolgozott.
Szlei kabarnekesek voltak. Apja Charlie szletse utn elhagyta csaldjukat, anyja testileg s szellemileg megrokkant s egy elmeotthonba kerlt. Charles s idsebb fltestvre, Sidney hossz idt tltttek rvahzakban. Els sznpadi szereplse 5 ves korban volt, a Music Hall-ban lpett fel 1894-ben. 10 ves korban mr apr vgjtki szerepekben jtszott pantomimmvszeti trsulatokkal. 1912. szeptember 2-n rkezett az Amerikai Egyeslt llamokba egy mutatvnyos trsulat fszerepljeknt. A cg a Karno Company, Arthur Stanley Jefferson tulajdonban volt, aki ksbb Stan Laurel nven vlt ismertt. Chaplin ajnlatot kapott a Keystone filmstditl. Els filmje, a Making a living utn Charlie belebjt az ismert figura brbe a Chaplin az autversenyen cm filmben. Neve rvid id alatt ismertt vlt az Egyeslt llamokban. 1914 jniustl mr minden filmjt maga rendezte. Gyakran vltott stdit, egyre magasabb fizetsrt s az nllsgrt. Az egytekercses jtkfilmekben folyamatos fejlds rezhet, figurjban gyermekkori nyomornak tapasztalatait formzta meg. 1918-ban megalaptotta sajt fggetlen filmprodukcis cgt (Charles Chaplin Film Corporation) s a kvetkez 33 vben itt dolgozott alkoti szabadsgban.
Az aranys 1:12 prc. Teljes film
Fizetsei
A klyk (The Kid, 1921)
Btyja, Sidney lett az gynke, aki az albbi fizetseket alkudta ki szmra:
1917: First National, 1 milli dollros szerzds – az els sznsz, aki ekkora sszegrl r al szerzdst.
United Artists
Douglas Fairbankssal, Mary Pickforddal s D. W. Griffith-szel 1919-ben megalaptotta a United Artists stdit. Ezt kveten minden Amerikban gyrtott filmket ezzel a vllalattal mutattk be. Az els United Artists film, az 1923-as Bohmvr brilins vgjtk volt, azonban a kznsg elutastan fogadta, mivel Charles Chaplin egy cameo feltnsen kvl nem jtszott a filmben. 1925-s Aranylz volt Chaplin legbonyolultabb vllalkozsa. Kt htig forgattak Truckee-ben, a Sierra Nevada hegysgeiben. 600 statisztt hoztak Sacramentbl, tbbnyire hajlktalanokat, hogy felmsszanak a 700 mteres hfedte kaptatn. A felvtelek nagyobb rszre a stb visszatrt Hollywoodba, ahol egy leth, miniatr hegylncot ptettek fbl, gipszbl, sbl s lisztbl. A technikusok aprlkosan kidolgozott maketteket szerkesztettek, hogy klnleges effektusokat hozzanak ltre. Pldul a szakadk szln billeg bnyszkunyht, ami a filmtrtnet egyik legnagyobb visszhangjt kivlt, a komikus feszltsgteremtst tklyre viv jelenete. Az Aranylz tele van mra klasszikuss vlt jelenetekkel: farkashes a kt szerepl, ezrt Charlie megfzi a bakancst. Az hsgtl kpzeld Jim szemben Charlie talakul csirkv. Chaplin lete vgn azt nyilatkozta: szeretn, ha errl a filmrl emlkeznnek r.
Chaplin azt vallotta, hogy a beszd megli a film szpsgt, cskkenti a mimika szerept. Miutn sokat rgdott a hangos technika alkalmazsn, gy dnttt, hogy hangeffekteket s zent alkalmaz a filmben, de a Nagyvrosi fnyek (1931) mg nmafilm lesz. Melodrmja s nagyszer humora megllta a helyt a versenyben a hangosfilmekkel.
A film utn 18 hnapos vilgturnra indult, utazsa sorn megfigyelte a nacionalizmus felemelkedst, a gazdasgi vlsg, a munkanlklisg trsadalmi hatsait. Egy nyilatkozata szerint: „A gpeknek szolglniuk kne az embert, nem pedig tragdikat okozva kiszortani ket a munkahelyeikrl”.
Az 1936-os Modern idkben a toprongyos figura bcst vett a kznsgtl, ugyanis a hangosfilm megjelense a karakter „hallt” jelentette. Amikor a film kszlt, a hangosfilm mr egy vtizede uralkodott. Chaplin fontolra vette a dialgusok hasznlatt, de vgl felismerte, hogy a kis csavarg csak nma pantomimmel l meg. Csupn egyszer hallani a hangjt, amikor nekl pincrknt alkalmazzk.
Chaplin megvsrolta 5 ezer dollrrt a fekete komdia tlett Orson Wellestl. Monsieur Verdoux (1947) trtnett trsadalomszatirikus llel ltta el. Az eredmnyrl gy nyilatkozott: „A legeszesebb s a legragyogbb film az letmvemben”.
A politikailag aktv Chaplin
Az 1940-es A dikttorral npszersgnek elvesztst kockztatta. Ismt llst foglalt Adolf Hitlerrel s a fasizmussal szemben. Chaplin egy fasiszta dikttort jtszik benne, melynek karaktert Hitlerrl formlta, valamint egy zsid borblyt, akit kegyetlenl ldznek a ncizmusban. Hitler, aki nagy mozirajong volt, lltlag ezt a filmet hromszor nzte meg. Chaplin ksbb gy nyilatkozott, hogy ha tudott volna a halltborokrl, nem kszti el a filmet.
Chaplin szles krben hangoztatta liberlis s baloldali nzeteit, a kormny ltal felajnlott amerikai llampolgrsgot folyamatosan visszautastotta, amivel gyans figurv vlt az FBI szemben. Az FBI rgalomhadjratot indtott ellene, kommunista szimptival vdolta meg. Az 1952-ben kszlt Rivaldafny londoni bemutatjrl mr nem tudott visszatrni az llamokba, mivel a legfbb gysz rvnytelentette a hazatrsi engedlyt.
Eurpai let
Svjcban telepedett le felesgvel s 8 gyermekvel. Utols filmjben, az 1967-es Hongkongi grfnben mr csak egy cameo jelenetben tnt fel, a film fszerepeit Sophia Loren s Marlon Brando jtszotta. 1972-ben villmltogatst tett Los Angelesbe, mikor tvette az letmvrt jr Oscar-djat. Majdnem hallig dolgozott. 1975-ben lovagg ttte az angol kirlyn. Sir Charles Chaplin 1977 karcsonyn halt meg egy agyvrzst kveten, 88 vesen. Npszersge sokat tett Hollywood felvirgoztatsrt, alakjval egyni hst teremtett.
Magnlete
1918-ban Chaplin 28 vesen elvette a 16 ves Mildred Harrist. Els gyermekk Norman Spencer Chaplin meghalt csecsemkorban, 1920-ban felbontottk hzassgukat. Charlie 35 vesen belebonyoldott egy 16 ves lnnyal (Lita Grey) val viszonyba. 1924-ben sszehzasodnak, mert a lny terhes lett. Kt fiuk szletett, Charles Chaplin Jr. (1925–1968) s Sydney Earle Chaplin. Keser vlsuk 1928-ban Charlie-nak 825 ezer dollrjba kerlt. A vls krli stressz hatsra megszlt. Chaplin s Paulette Goddard sznszn romantikus s szakmai kapcsolatba kerltek 1932 s 1940 kztt. A kapcsolatuk vge utn Charles bejelentette, hogy k titokban meghzasodtak 1936-ban, de hivatalosan soha nem hzasodtak ssze. 1942-ben felbontottk lettrsi kapcsolatukat. Ezutn Charlie elkezdett randevzni Joan Barryval, de gyorsan megszntette a romncot, mikor a lny elkezdte fenyegetni, s slyos mentlis zavarok jelei jelentkeztek a lny llapotban. 1943-ban Joan Barry apasgi keresetet indtott Charles ellen, vrvizsglatot vgeztetett, amibl kiderlt, hogy nem a vr szerinti apa, ennek ellenre heti jradkot fizetett a nnek a gyermek 21 ves korig. Rviddel ezutn tallkozott Oona O'Neill-lel, Eugene O'Neill lnyval, s elvette felesgl 1943. jnius 16-n. 54 ves volt, a lny 17. Ez a hzassg vgre hossz s boldog lett, nyolc gyermekk szletett. Hrom fi: Christopher Chaplin, Eugene Chaplin s Michael Chaplin s t leny: Geraldine Chaplin, Josephine Chaplin, Jane Chaplin, Victoria Chaplin s Annette-Emilie Chaplin.
Emlke
Mivel anyai nagyanyja roma szrmazs volt, s Chaplin az 1960-as vekben – mikor a vndorl letmdot adminisztratv eszkzkkel igyekeztek ellehetetlenteni Nagy-Britanniban – tbbszr nyilvnosan killt a cignysg jogai mellett; nem sokkal halla utn, 1978-ban a msodik Roma Vilgkongresszus a szletse napjt, prilis 16-t a Roma Sznszek Vilgnapjv nyilvntotta.