dvzet a kzel mltban.Szeretnk egy kis gyermekkori hangulatot teremteni a kzp korosztlynak.Na nem azrt, mert vissza haljtom azokat a "boldog" idket.hanem, mert j volt gyereknek lenni abban a kicsit lassabb vilgban.Kellemes idtltst, nosztalgizst a Retro site - on.(egsz ests filmek,mesk.Pl:Ldas Matyi s ms ifjusgi s tv filmek)
Stan s Pan nven ismerik a magyar mozi- s tvnzk az amerikaiburleszkfilm hskornak klasszikus prost: Stan Laurelt (1890. jnius 16. – 1965. februr 23., eredeti nevn: Arthur Stanley Jefferson) s Oliver Hardyt (1892. janur 18. – 1957. augusztus 7., eredeti nevn: Norvell Hardy). Szmos nma- s hangosfilmben szerepeltek egytt, mindig ugyanazt a karaktert megformlva: Stan jtszotta a vkony, tutyi-mutyi, egygy figurt, Pan volt a kvr, agilis, mrges.
Stanley Jefferson
Az szak-angliai Ulverston-ban szletett. desapja, Arthur J. Jefferson valsgos sznhzi szakembernek szmtott akkoriban, hiszen ismert volt, mint sznigazgat, szndarabr, sznsz, s rendez. desanyja, Madge Metcalfe sznszn volt. A kis Stanley a kulisszk kztt ntt fel s igazn nem meglep, hogy egy napon maga is „komdisnak” llt. 1906-ban kezdte a plyjt Glasgow-ban, a Pickard's Mzeum egyik eladsn, majd rvidesen a Fred Karno pantomim-trsulathoz csatlakozott. A Karno trsulatnl mkdtt egy msik fiatal brit komikus-jellt, akit ksbb a vilg Charlie Chaplin-knt ismert meg. A Karno-fle egyttest 1910-ben meghvtk Amerikba, majd a sikersorozatot 1912-13-ban is megismteltk, m ekkor mr Chaplin nem trt vissza az hazba. Laurel mg sokig jtszott angol sznpadokon. A j bart Chaplin sikerein felbtorodva vgott neki Ameriknak 1916-ban. Hollywoodba rve Chaplin kzbenjrsval megismerkedett a „Keystone Trio” tagjaival. Els filmjnek a „Nuts in May” (1917) sikere bizonytotta, hogy nem volt mltatlan a bizalomra. Carl Leammle producer felkarolta, s innentl fogva szmtalan filmszerep vrta. Eleinte cowboyfilmekben kapott lehetsget, majd sszekerlt Zigotto-val, vagyis Larry Semonnal, s Hal Roach produkciiban szmtalan sikert tudhatott maga mgtt, amikor elszr tallkozott 1919-ben, a „The Lucky Dog” cm film kapcsn a kvr komikussal, Babe Hardy-val, ahogy a sznfalak mgtt neveztk Olivert, nem is sejtve, hogy nhny v mlva ketten meghdtjk a vilgot.
Akkor az els kzs munkjuk utn azonban a mg a siker ideje nem jtt el. Laurel egy idre elfordult a filmkomikum vilgtl, s ismt sznhzakban jtszott, ezttal mr Amerikban.
1925-ban tallkoztak ismt Hal Roach stdijban, ahol Stan ppen filmet rendezett, s amely produkciba Hardy, mint ismert filmkomikus kapott meghvst. Kezdetben vente egy-egy filmet ksztettek, amelynek rendezje s filmrja is Stan Laurel volt. Ders munkavgzsk sorn jttek r, hogy alapveten flszavakbl egymst rt elkpeszt prost alkotnak, akr kamerk eltt is. 1926-ban mg csak egy, 1927-ben 13 kzs filmet ksztettek. Megszletett az egyetemes filmtrtnet egyik legsikeresebb komikusprja, s 1950-ben kszlt utols filmjkig 38 ven keresztl dolgoztak egytt, amelybl az els hsz v helyet kvetel magnak minden filmmel foglalkoz knyvben.
Norvell Hardy
Az USA Georgia llamnak Harlem vrosban szletett, s affle polgri letplyt gondoltak szlei a kis Norvellnek (az „Oliver”-t csak ksbb, apja halla utn - aki szintn Oliver volt - tette hozz nevhez). Jogsznak kszlt, azonban skt szrmazs btyja volt az, aki 1910-ben megmutatta s vonzv tette a fiatalember szmra a zens sznpadok vilgt, ksbb a film vilgt, st nekes-tncos komikusknt tbbszr fel is lptek egytt. Az „j mvszet” csakhamar bvkrbe vonta a fiatalembert, fkppen, amikor a statiszta szerepeken tl nagyobb szerepeket kapott, mg vgl egy letre szl szvetsgre lpett Stan Laurellel.
Az athens-i Georgia Egyetemen vgezte szni tanulmnyait. Lubin Co trsulatnl kezdte plyjt 1913-ban, Floridban, komikusknt, a sznpadon. Az Outwitting Dad cm filmmel debtlt 1914-ben a film vilgban, majd kezdetben a Path, ksbb a Vitagraph rszre dolgozott.
A kzkedvelt s rvid id alatt nagy sikereket magnak mond kedves Duci bcsi vratlan halla utn a gyrtk kerestk Duci bcsi azaz John Bunny (1863-1915) utdjt filmvsznon. A fimgyrak gy nagy rdekldst mutattak a kvr komikusok irnt, amely konjuktra megteremthette Hardy sikereinek kedvez kls krlmnyeit. Szmos sorozatot ksztettek vele 1916-1921 kztt. gy egyebek mellett a Pokes and Jabb's (1914-1915), valamint 1916-1918 kztt a Plump and Runt, 1919-1921 kztt a Jimmy Aubrey sorozatot.
lete sorn Hardy tbb mint ktszz filmet forgatott Laurel nlkl. A kor egyik vilghres komikusval, Zigotto-val, azaz Larry Semonnal kzsen dolgozott 1921-1925 kztt. Larryt, azaz Zigottt tartotta mesternek is egyben, akitl a legtbbet tanult. letben tbb mint 400 filmet forgatott. [1]
Hrom felesge volt, az utols s leghosszabb hzassga (17 v), Virginia Lucille Jones-szal, a filmforgatknyv-rnvel bizonyult taln a legkiegyenslyozottabbnak, br elz hzassga Myrtle Reeves sznsznvel is kzel 16 vig tartott. 1950-es visszavonulst kveten, 1954 mjusban szvroham rte, jelezvn, hogy szv- s rrendszert megviseltk ersen a filmsikereinek egyik forrst jelent kvrsge. Agytrombzis vgzett vele hrom v mlva. Kt fi s kt leny gyermeke rklte desapjuk filmtrtneti jelentsg nevt s rangjt, br vr szerinti gyermeke csupn egy akadt, az is a msodik hzassgbl (Myrtle Reeves).
Stan s Pan, az egyetemes filmtrtnet legends prosa
Laurel s Hardy els kzs filmjkben, a Lucky Dog-ban (kszlt: 1919-ben, bemutatva: 1921-ben)
A jobbrl ll Jack Lloyd szreveszi, amint Stan hsges kutyja visszahozta az Oliver ltal begyjtott dinamitrudat
Stan s Hardy rvid ideig dolgozott egytt 1921-ben, majd 1925-ban kezdtek ismt kzsen filmezni, s 1927-tl kezdve mkdnek gy, mint „Laurel s Hardy pros”. 1940-ig 62 kisfilmben s 13 egsz ests filmben szerepeltek egytt a Hal Roach stdiban. Ezt kveten 1944-ig nyolc kis kltsgvets komdiban jtszottak a 20th Century Foxnl s a Metro-Goldwyn-Mayernl, amikor is visszavonultak a filmezstl a sznhz javra. Utols filmjket 1950–1951-ben forgattk Franciaorszgban, majd vgrvnyesen visszavonultak.
Sokan tartjk gy, kettejk kztt Stan Laurel volt a nagyobb egynisg, azt is hallani lehetett egykor, hogy az tletek nagy rsze tle szrmazott. m Hardy mvszi nagysga, emberi tartsa is fontos rsze volt a kettsnek, de mindenek felett a kzs mester, Zigotto szellemisge l ma is tovbb filmjeikben, egyni Stan s Pan hangot ltve. A bjosan, gyermekien nav Stan mindig jt akar, ugyanakkor, mindig valami bajt csinl - ez volt szerepsmjuk lnyege - mg a flnyes, nagykpen atyskod Pan mindig prul jr. Amikor a lenzett naivits, s a flnyes tuds kudarcot vall, gy, hogy felszabadultan nevetni lehet rajta, akkor egy mlyen emberi esendsg keletkezik, a komikum kt arca, a magt gyakran elpityerg Stan, s a nevet, vagy ppen bosszankodsa miatt nevetsgess vl Hardy arca mint eleven szimbluma Thlia maszkjainak. Ha valami trtnt velk, azt teljes nyugalommal fogadtk, inzultusok ellen nemigen vdekeztek, beletrdve vllaltk annak kvetkezmnyeit. Filmjeikben sok sznsz megfordult, tbben nll karriert kezdhettek, msok, mint pldul az rk ellenfelet jtsz James Finlayson (1887-1953) neve sszeforrt a Stan s Pan filmekkel.
Kevesen tudjk, hogy amikor 1929-re a hangosfilm uralma al kerlt a filmgyrts, a nmafilmsztrok dnt tbbsge hetek-hnapok leforgsa alatt kikerlt a filmiparbl - j rszk rkre. Szmtalan megdbbent tragdia, egyni sors-drma jtszdott le akkoriban a sznfalak mgtt. Csak kevesen kerltek t a nmafilmbl s tudtak tovbbi sikereket elrni. A kznsg s a bevtel kegyetlen szkimondsa hetek alatt kijelltk mindenki helyt, az j „rangsorban”.
Azonban Stan s Pan sikere nem hogy csorbt szenvedett volna ezekben a kritikus vekben, hanem fokozdott. Chaplin, valamint Stan s Pan biztostottk mvszetkkel a filmtrtnet e jelents vltozsnl a folyamatossgot. Az 1930-as vekben szinte ki sem mozdultak a stdikbl, ontottk a jobbnl jobb filmeket. Aztn az vek knyrtelenl elszlltak. Hsz v utn mr - akrhogy is fjt - de Stan s Hardy megfradtt vlt, kifogytak az j tletek. Sikersorozatuknak igazbl az Abbott s Costello pr feltnse vetett vget a negyvenes vekre. 1940-1950 kztti tz vben sem kszlt annyi film velk, mint korbban egy v sorn. Aztn mr csak filmtervek kszltek a nagy visszatrsre, ksbb mr az sem. 1950-52-tl fogva fokozatosan visszavonultak a film vilgtl. Hardy 1954-es szvrohama vglegess tette a visszavonulst. 1957-ben hunyt el. Hardy hallt kveten Stan visszavonult a sznpadtl is, s csak egy-egy kisebb filmszerepben tnt fel. Stan 8 vvel lte tl gyszolt bartjt, de mg megrhette, hogy elvettk rgi filmjeiket, sszelltsokat ksztettek bellk, s ezeknek pont olyan sikerk volt, mint hajdan.